Prostřednictvím aplikace DigiSign lze elektronicky podepsat obecně jakýkoli právní dokument, u něhož to právní předpis výslovně nezakazuje.
Příklady, kdy ANO
Níže je uveden demonstrativní pozitivní výčet určitých typů smluv, pro jejichž uzavření (podepsání) aplikaci DigiSign lze použít:
- Kupní smlouvy, jejichž předmětem jsou věci movité – například automobil, elektronika, textilní oblečení, služby, a další;
- Kupní smlouvy na věci nemovité, které se nezapisují do veřejného seznamu (tj. nemovitosti, jež nejsou zapsané např. v katastru nemovitostí) – například se bude jednat o drobné stavby, podzemní stavby (garáže, štoly, podchody, vinné sklípky, atd.), vodovody, kanalizace, stavby nevyžadující stavební povolení, a další;
- Smlouvy o dílo – například pro realizaci stavebních, truhlářských, klempířských a jiných prací;
- Smlouvy o zápůjčce movitých věcí – včetně případné zápůjčky finančního plnění (peněz);
- Smlouvy o výpůjčce movitých věcí;
- Nájemní smlouvy – a veškeré další dokumenty související s nájmem (například dodatky k nájemním smlouvám, jejich změny, a další);
- Smlouvy o ubytování;
- Licenční smlouvy, které upravují práva duševního vlastnictví – například upravují autorská práva;
- Úvěrové smlouvy;
- Smlouvy o úschově;
- Smlouvy o uskladnění;
- Příkazní smlouvy;
- Zprostředkovatelské smlouvy;
- Smlouvy o obchodním zastoupení;
- Smlouvy, jimiž bude zajištěn cestovní zájezd;
- Přepravní smlouvy;
- Smlouvy, jimiž se zřizují účty nebo akreditivy;
- Pojistné smlouvy
Je nutné upozornit, že shora uvedený výčet není úplný. Jedná se pouze o nejběžnější používané smluvní dokumenty. Lze tedy nalézt i nespočet dalších typů dokumentů, u nichž lze aplikaci DigiSign použít.
Příklady, kdy NE
Dále je nezbytné upozornit, že právní předpisy stanoví u určitých typů smluvních dokumentů přísnější pravidla pro jejich uzavření (podepisování). U těchto typů smluv není možné aplikaci DigiSign použít, jelikož je pro jejich uzavření potřeba úředně ověřený podpis, vlastnoruční podpis, podpis ve formě notářského zápisu, nebo vyšší forma uznávaného elektronického podpisu.
Níže je uveden demonstrativní pozitivní výčet určitých typů smluv, pro jejichž uzavření (podepsání) aplikaci DigiSign nelze použít:
- Dokumenty, kdy na jedné straně bude fyzická / právnická osoba a na straně druhé bude veřejnoprávní subjekt – tj. například dokumenty určené pro úřady, soudy, policejní orgány a další veřejnoprávní orgány;
- Smlouvy upravující společné jmění manželů – tj. vznik, změnu nebo zánik společného jmění manželů;
- Smlouvy, které upravují vztahy mezi manželi během rozvodu;
- Smlouvy, které zakládají obchodní společnosti a družstva;
- Smlouvy a dokumenty, které by upravovali otázky dědictví;
- Kupní smlouvy na věci nemovité, které se zapisují do veřejných seznamů (tj. zejména katastr nemovitostí), a to zejména:
- kupní smlouvy na rodinný dům, byt, pozemek aj.;
- smlouvy upravující věcná práva k nemovitým věcem (tj. domům, bytům, pozemkům aj.) zahrnující především zástavní smlouvy, zadržovací smlouvy, smlouvy zřizující věcná břemena a služebnosti aj.
- Smlouvy, jejichž předmětem je vznik, změna nebo zánik pracovněprávního vztahu;
- Podpisy cenných papírů a směnek;
I zde je nutné upozornit, že shora uvedený výčet není úplný. Jedná se pouze o nejběžnější používané smluvní dokumenty, u kterých je zcela výslovně právními předpisy vyžadován určitý kvalifikovaný způsob uzavření (podepsání). Lze nicméně nalézt i nespočet dalších typů dokumentů, u nichž nebude možné aplikaci DigiSign použít.
Mgr. Zdeněk Tomáš · Advokátní kancelář VIA Legal
Zdeněk je spoluautorem metodiky digitálního podepisování v rámci platformy DigiSign. Zaměřuje se na obchodní a pracovní právo.